21. 7. 2019

Napětí - Naomi Alderman

Dospívající dívky v sobě jednoho dne objevují novou schopnost ne nepodobnou tomu, co již v přírodě existuje u elektrických úhořů. Díky tomu, že se mladým dívkám pod klíční kostí vyvinul nový orgán, takzvané klubko, mohou nyní z konečků prstů vypouštět elektrické výboje. Zatím je tato schopnost ojedinělá, ale šíří se jako povodeň. Nejen, že se v jejím používání dívky zdokonalují a používají ji ke své obraně, ale navíc tuto schopnost za jistých okolností dovedou aktivovat i ve starších ženách. Nezměrná moc se pomalu přesouvá z rukou mužů na ženská bedra, propukají krvavé revoluce a bezdůvodná napadení jsou na denním pořádku. Ženy nalézají čím dál tím víc způsobů využití jejich nově nabyté síly. A svět, jak jste ho znali, pomalu mizí v nenávratnu.

Napětí je vyprávěno z perspektivy hned několika lidí. První je Roxy, jediná dcera v podstatě mafiánské rodině, jedna z prvních a zároveň jedna z nejmocnějších dívek, které v sobě objevují moc vysílat elektrické výboje. Její nevlastní bratr Derrel sehraje v příběhu spíše epizodní, ale nezastupitelnou roli, nicméně je spíše figurkou na šachovnici mocnějších a prohnanějších. Dále je tu Tunde, mladý muž, který spíše náhodou na kameru zachytil zárodky budoucího vývoje společnosti a stal se z něj slavný žurnalista, kterého bychom dnes označili jako vloggera. Další pohledy zprostředkovávají starostka a matka Margot, její dcera Jocelyn a v neposlední řadě Allie, dívka vyrůstající u nejrůznějších pěstounů, v lepších či horších podmínkách a právě ona je tou, která využije nastalé situace pro založení náboženského kultu, protože vždycky se najde někdo takový.

Recenze byla napsána pro web cbdb.cz. Její kompletní znění naleznete zde.
Za recenzní výtisk bych touto cestou ráda poděkovala webu cbdb.cz a nakladatelství Argo.
Share:

1 komentář:

  1. Zbožňuju citaci Petera Parkera! :D Já se na knížku strašně těším a musím říct, že jsi mě trošku vrátila zase zpátky na zem. A zároveň se stejně hodně těším. Jak to děláš? :) Skvělá recenze.

    OdpovědětVymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři