2. 12. 2018

V dobrém i zlém - Michelle Sacks

Sam zdědil po své nevlastní babičce Idě malebný domek ve švédské rezervaci. Daleko od všeho a všech. Sam a Merry by mohli začít úplně nový život, v porovnání s bydlením uprostřed rušného a nikdy nespícího Manhattanu, kde to všechno začalo. A tak k údivu svého okolí opouštějí zemi a budují si krásný, idylický a bezchybný život na samotě u lesa. Merry porodí malého Conora a Sam je bez sebe radostí. Nekonečné dny Merry vyplňuje zahradničením, výrobou domácích přesnídávek, zvelebováním domu, vycházkami na farmářské trhy a v neposlední řadě péčí o dítě, ke kterému nic necítí.

Merry se tváří jako dokonalá ženuška, točící se kolem domácnosti, šťastná, že může žít v dokonalém manželství, v dokonalém domě s dokonalým dítětem i dokonalým manželem. Sam je sebevědomý muž, pyšný, že své rodině může zajistit perfektní život v klidu a ústraní vlastního domu, který vybudovali v podstatě ze zříceniny. Jednoho dne Merry dostane e-mail od své nejlepší přítelkyně. Frank se plánuje na čas k Merry a Samovi nastěhovat, aby poznala ten rozdíl, mezi životem v Americe a ve Švédsku. Plánuje se sblížit s malým Conorem a strávit nějaký čas s Merry, se kterou byly teď na čas odloučeny. Nikdo nezná Merry tak jako ona a nikdo nezná Frank jako Merry. Frank velmi rychle pochopí, že život její nejlepší přítelkyně není tak perfektní, jak se pomocí zasílaných fotografií a květnatých vyprávění Merry snažila předstírat. Frank se kromě miminka sbližuje i se Samem a všichni se zamotávají do hry, na kterou dokonce ani oni nejsou stavění.

Autorka Michelle Sacksová, vyrůstající v Johoafrické republice si bere na paškál poměrně neobvyklé téma, které mají lidé sklony tabuizovat ani ve fikci se příliš často nevidí. Absence vyznačení přímé řeči jen umocňuje odtažitost, se kterou je příběh vyprávěn a opravdu nehrozí, že byste se chtěli s některou z opravdu komplikovaných a odporných postav ztotožnit. V této knize není nikdo normální. Psychika každého z hlavních protagonistů je pokřivená a motivace zvrácená a nepochopitelná. O to mrazivější je pak pro čtenáře představa, že takoví lidé možná opravdu žijí mezi námi a nikdo neví o tom, jako jsou šílení, protože na venek působí tak dokonale, uhlazeně a jejich život až záviděníhodně.

V dobrém i ve zlém je psáno z pohledů tří hlavních postav. Začátek knihy v režii Merry působí jako deníkový zápis zamilované novomanželky, která sepisuje růžové začátky pohádkového života. Postupem času se vám začne spíš zdát, že tyto zápisky pořizuje s pistolí u hlavy a že stačí, aby udělala jedinou chybu, vyslala nadbytečný signál a všechno ošklivě skončilo. A nakonec se to zvrhne do té míry, že nikdo z hlavních postav nepůsobí jako svatoušek nebo utiskovaný chudáček, kterými předstírají být.

V dobrém i zlém možná není strašidelné v tom pravém slova smyslu, ale rozhodně se vám postará o pár bezesných nocí a nevěřícných pohledů na věty, které jste právě přečetli. Všechny postavy jsou naplněné zlem, ale nedá se říct, že by byly černobílé. Každý z nich má něco za sebou z čeho se vám bude svírat srdce, ale stejně budete mít pocit, že nic nemůže ospravedlnit člověka k chování, kterého se dopouštějí na denní bázi. Všechna ta přetvářka, lži, manipulace a absence emocí. Ta nenávist, krutost a nelidskost. Toxicita všech vztahů a zvláštní a nepochopitelná závislost.

V dobrém i zlém mě během čtení opakovaně utvrzovalo v tom, že si zaslouží jedno z prvních míst v žebříčku knih s nejnesympatičtějšími postavami s nejhorší povahou a odporným chováním, ale není to právě to, co u psychothrillerů hledáme? Někoho, s kým se běžně nesetkáme a situace, které jsou nám na hony vzdálené? Není znechucení a odpor právě tím očekávaným a požadovaným pocitem při čtení thrillerů? Není to šílenství a pošramocení lidské duše to, po čem v knihách toho žánru prahneme? Všechny tyto emoce ve vás totiž kniha bez obtíží vyvolá už během několika prvních stránek a vy se nebudete stačit divit, kolik zla v sobě může ukrývat jedna jediná postava a jak mocnou zbraní je psychologická manipulace.

70 %

Kniha V dobrém i zlém vyšla pod značkou nakladatelství Cosmopolis, kde ji můžete také koupit.


Za možnost si V dobrém i zlém přečíst bych tímto ráda poděkovala Barče z nakladatelství Cosmopolis!
Share:

6 komentářů:

 1. Slyším na tuhle knížku různé reakce. Ani teď nevím, jak se k tomu postavit. Rozhodně mě to láká i tím jiným tématem. Skvělá recenze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě to bavilo, ty charaktery byly šílený, ale něco...něco tomu chybělo! Rozhodně se jí však nevyhýbej, kdyby někdy byla možnost, víš jak :)
   Díky :)

   Vymazat
 2. Vypadá to dost zajímavě, láká mě to! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Mně se moc líbila. S těmi pokřivenými charaktery si autorka zahrála skvěle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To souhlasím :) Mně se to taky líbilo, ale chybělo mi něco, co nedokážu přesně definovat :)

   Vymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři