2. 3. 2019

Na okraji - Lina Bengtsdotter (Charlie Lager #1)

Jakmile se někdo pohřešuje, vždycky jde o někoho mimořádného. O někoho, komu neměl nikdo důvod ublížit. Nebo se to tak aspoň vždycky po zmizení říká. Z městečka Gullspang mizí sednáctiletá Annabelle. V obci, kde lišky dávají dobrou noc a všichni vidí sousedům do talíře, se zmizení stane senzací stejnou měrou jako tragédií. Obyvatelé se uzavírají, začínají se bát, že mají mezi sebou predátora v rouše beránčím. Každý navenek truchlí, ale ve skrytu duše je rád, že tragédie nepostihla jeho rodinu. Na místo činu dorazí dvojice policistů ze Stockholmu. Charlie Langerová a její kolega Anders se mají pokusit vypátrat, kdo stojí za zmizením nezletilé dívky. Pro Charlie má však cesta do Gullspangu mnohem větší význam. Zavítá se totiž do míst, kde vyrůstala a kam se nikdy neplánovala vrátit.

Charlie Lagerová navzdory faktu, že je jako policajtka alkoholička ztělesněním žánrového klišé působí naopak svěže, neprvoplánově a netuctově. Prostě pije, protože jí to chutná. Zahánění bolesti a duchů minulosti intoxikací organismu má až podružnou prioritu. Ano, její dětství sice stálo za starou belu a má nemálo problémů i v dospělosti. Morálka a svědomí ji moc netrápí, ale ruku na srdce, kdo by si v její situaci nedal občas panáka, nebo rovnou celou lahev?

Charlie je, v rámci svého povolání, vyslána do rodné dědiny, ze které před lety s hrůzou utekla a doufala, že to místo, kde se zastavil čas, už nikdy neuvidí. Jak okamžitě s nechutí zjišťuje, v městečku se za tu řadu let nezměnilo vůbec nic. Charlie by byla ráda zůstala inkognito a doufá, že nebude konfrontována svou vlastní minulostí. Vzhledem k tomu, že v Gullspangu však plyne čas odlišně od zbytku planety, doufá marně. Starousedlíci ji poznávají a Charlie je nucena vysvětlovat a odhalovat víc, než by se komukoli líbilo.

Charlie je protivná, náladová a nepříjemná, nicméně když je třeba, je lidská a má pochopení. Rozhodně to není žádná šprtka, pro kterou by její práce byla na prvním místě a vždycky dělala správná rozhodnutí, ale má slabost pro problémové teenagery, snad proto, že ani ona nebyla žádný svatoušek a snaží se jim pomoci, co jí síly stačí. Ani její vztah s přiděleným parťákem se nemůže těšit nějaké ukázkovosti, což je opět známkou jinakosti této knihy oproti ostatním detektivním sériím.

Na okraji je poměrně stručná kniha, u které však nemáte pocit, že by snad něco chybělo, nebo zasloužilo více rozpracovat. Autorka se zkrátka umí skvěle vyjadřovat a i na malém rozsahu dokázala obsáhnout nepřeberné množství témat s neuvěřitelným přesahem. Příběh se skládá ze třech dějových rovin. Je zde samozřejmě linka z přítomnosti, kterou je Charliino vyšetřování Annabellina zmizení, pak linie nazvaná Toho dne, která je vyprávěním z nedávné minulosti Annabelle a v neposlední řadě záhadná linka z blíže časově neurčené doby nazvaná Tehdy a tam. Tato rovina se jako záhada táhne celou knihou a právě ona žene děj dopředu. Pojednává o dívkách, jejichž role v celkovém obrázku je odkrývána postupně a nejistota čtenáře, který od začátku netuší, jak do celkového obrázku dvě neznámé a trochu šílené dívky zapadají je tím, čeho chtěla autorka pravděpodobně dosáhnout.

Na okraji je více než slibným prvním výkopem detektivní série, která má co nabídnout. Charlie není právě vzorem všech policejních, ani lidských ctností, přesto je na ní pro čtenáře cosi přitažlivého. Krátké kapitoly a střídání jednotlivých dějových rovin nedávají čtenářovi možnost oddechu a knížka se nedá prakticky číst jinak, než na jedno posezení. Za vyzdvihnutí stojí i vynikající překlad Lucie Podhorné. Fráze a dialogy nepůsobí kostrbatě a šroubovaně a to včetně vulgarit či hovorových výrazů. Gradace napětí je zase zásluhou samotné autorky, která si opatrně a nenápadně připravila půdu i pro navazující díly. Na okraji rozhodně nebude poslední knihou, kterou si od Liny Bengtsdotterové budete chtít přečíst.


80 %


Knihu Na okraji vydalo nakladatelství Cosmopolis a já doufám, že bude ve vydání této série pokračovat!
Za poskytnutí recenzního výtisku touto cestou moc děkuji!

Share:

3 komentáře:

 1. Jako nechci to dělat, ale já nemůžu číst tvoje recenze. :D Tohle nejde. Nalákaly jste mě na to s Hančou a od té doby mám knížku v hledáčku. Krátký kapitoly, nemožnost odložení a ta anotace. Perfektní recenze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neee, to mi nemůžeš udělat! :D Jsi moje jistota ♥
   Díky! ♥

   Vymazat
  2. Neudělám, však mě znáš ♥ :)

   Vymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři