9. 10. 2018

Hon na mrtvého - Tim Weaver (David Raker #1)

Alex Towne před šesti lety beze stopy zmizel. V loňském roce se v ohořelém vraku auta našlo tělo, téměř k nepoznání znetvořené ohněm, u kterého bylo potvrzeno, že se jedná o Alexe. David Raker o případu samozřejmě slyšel, proto ho překvapí Alexova matka Mary Towneová, která za ním přijde se znepokojivou zprávou. Má totiž pocit, že Alexe na vlastní oči viděla na ulici před necelým měsícem, živého a zdravého. David sám má bohaté zkušenosti s tím, co udělá ztráta bližního s psychikou normálně vyrovnaného člověka a tak k jejímu možná šílenému a nemožnému tvrzení přistupuje s opodstatněnými pochybami. Ale snad právě proto, že sám moc dobře ví, jaké to je někoho ztratit se případu ujímá a začíná pátrat po stopách posledního známého pohybu Maryina syna tehdy před šesti lety. A postupně zabředá do něčeho mnohem většího, než by kdy čekal.

David Raker nedávno přišel o milovanou manželku, která mu zemřela po dlouhé nemoci. Pořád ještě se nedokáže donutit spát v jejich bývalé společné ložnici a hrozivé a finálně působící ticho zahání neustále puštěnou televizí, bez které nedokáže usnout. Potřebuje se něčím zaměstnávat, aby úplně nepřišel o rozum a tak pátrá po pohřešovaných osobách, na jejichž hledání policie rezignovala nebo na něj nemá čas. David je správňák a vy si ho rychle oblíbíte. Dovedete si snadno představit, co k němu vedlo ženu sužovanou zármutkem s pocitem, že se zbláznila. Svou klidnou a rozvážnou povahou budí důvěru, víte, že se na vás nevykašle a nemávne rukou ani nad nejabsurdnější historkou a udělá vše, co je v jeho silách, aby vám pomohl.

David není policista, ale reportér ve výslužbě. Při svém pátrání se tedy pohybuje mimo systém a má jiné možnosti, než kterými by se mohly pyšnit policejní složky. Není svázán pravidly a může si toho dovolit o dost více, když jedná na vlastní pěst a vlastní nebezpečí. Samozřejmě to také znamená, že ne všude má dveře otevřené. Naopak u těch, co nemají detektivy příliš v lásce, jak už to s kriminálními živly bývá, je ve značné výhodě.

Hon na mrtvého je jednou z těch akčnějších detektivek. Hlavní hrdina je sice takřka superhrdinou, má nadlidské schopnosti, sílu i výdrž a prakticky nepotřebuje spát, ale stále však zůstává realistickým mužským, sžíraným hlubokým žalem, který ho zevnitř pomalu likviduje, ale i pohání. Kniha se celou dobu pohybuje ve svižném tempu. Tim Weaver razí pravidlo, že není na co čekat, s čím otálet. Všechno jede jako po drátkách, pořád se něco děje a není čas a prostor pro hluchá místa. Tim Weaver při psaní umí buď efektivně škrtat, nebo dokáže rovnou odhadnout, co do příběhu patří a co by bylo jen zbytečnou výplňovou vatou, která má za úkol natáhnout knihu do populárnějšího rozsahu budícího respekt. Autor však ví, že v žánru detektivky pro natahování není důvod a čtenáře zbytečné kličky jen zbytečně otráví, pokud nemají v příběhu své místo.

Hon na mrtvého je prvním dílem série s Davidem Rakerem, přesto, že u nakladatelství Mystery Press vychází až jako pátý v pořadí. Z jakého důvodu k tomu došlo, to se můžeme pouze domnívat, zřejmě proto, že u sérií se autoři přece jen potřebují trochu vypsat a pozdější díly bývají čtivější a zajímavější. To však není pravda u Honu na mrtvého. Skvělý úvod do Davidova života, zajímavý případ, perfektní dávkování napětí, svižné tempo i děj bohatý na zvraty, to všechno tato nadupaná detektivka obsahuje. Celou zápletku snad nemohou uhodnout ani ti nejostřílenější čtenáři detektivek. Přesto, že kniha obsahuje jistá klišé, jako třeba padouchy, kteří se ve vypjatém okamžiku touží svěřit a pochlubit s celým svým příběhem a mimo toho se ze začátku možná budete ztrácet v množství jmen a ne právě podstatných postav, aspiroval by Hon na mrtvého na jednu z nejzajímavějších a nejzběsilejších detektivek roku. Pokud bude Tim Weaver pokračovat v nastolené tendenci, máme se nejspíš ještě na co těšit a rozhodně o jeho knihách ještě rádi uslyšíme.

80 %

Knihy Tima Weavera včetně Honu na mrtvého vychází u nakladatelství Mystery press, kde také můžete knihu zakoupit.
Ráda bych tímto poděkovala nakladatelství Mystery Press a serveru Palmknihy za poskytnutí recenzního e-booku.
Share:

3 komentáře:

 1. Není to ta knížka, která byla teď v akci? :D Jako tohle zní dost dobře! Ale nebudu se vášnit, sérií mám až až :) Skvělá recenze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je! :D Já jsem vám i psala, že jsem ji četla teď na dovče a že je super, ale vy jste to zavrhly, že je to série! :D Pch. Ale jak senzační série!

   Vymazat
  2. Jsme fakt potvory! Že se s náma vůbec bavíš :D :D Když já z toho nějak pochopila, že spíš ne.. No to už je jedno :)

   Vymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři