7. 4. 2018

Devět dní – Zuzana Strachotová

Ve světě, který ovládá Citadela, největší autoritou je víra v Boha a kněží, jež tento styl života propagují, příroda se proměnila v nepřátelskou divočinu a jediné bezpečí poskytují velká města, se sváří ctihodní věřící obyvatelé a Povstalci. Druzí zmiňovaní žijí nebo spíše přežívají v samostatných osadách, mimo hranice zákonů, zato nebezpečně blízko protolesa a brojí proti elitářství a slepému následování vize, kterou lze dle jejich názoru až příliš snadno vyvrátit. Největším nepřítelem Sabrie je kromě bezvěrců Růžová bouře, kterou ještě nikdo nedokázal přežít. Zájmy věřících hájí armáda a hlavně elitní jednotka Jestřábů. Pouze oni se odvažují vydat se lovit Povstalce do odlehlých končin mimo města, do oblasti možného působení Růžové bouře. Povstalci dělají, co mohou, aby přežili. Rabují, kradou léky a ukrývají se před nespravedlivým hněvem kněžích a sbírají síly. Jsou bezprostřední, nebojí se milovat své bližní či projevovat emoce a o Boží nedotknutelnosti pochybují. Kněží naopak vyznávají askezi, čistotu a neposkvrněnost. Brání se citům, rozptýlení, zábavě či hudbě a dotyk či milostný akt jsou považovány za špinavý zločin.

Povstalkyně Sera Trantorová je na útěku, neboť po ní pasou vykonavatelé boží vůle a hodlají ji násilím odvést do Citadely. Úkolu dovést ke spravedlnosti Seru živou se zhošťuje Lee Parker, jeden z nejmladších a nejtalentovanějších Jestřábů, jakého kdy Citadela vycvičila. Sera prchá do divočiny, kde umí přežít se stejnou jistou, jako trénovaní Jestřábi. Sera však netuší, že vede sebe i svého pronásledovatele do smrtící pasti. Lee a Sera jsou nucení uzavřít dočasné příměří, aby se pokusili stát prvními živoucími bytostmi, kteří budou moci vyprávět o skutečně podstatě Růžové bouře. Co se stane poté, co společně stráví devět dní v nelidských podmínkách, vystaveni neustálému psychickému nátlaku, pořád ve střehu a neochvějně přesvědčeni o své pravdě?

Debut Zuzany Strachotové s názvem Devět dní je velice slibným a podařeným prvním dílem budoucí několikadílné série. Jeho děj autorka zasadila do postapokalyptického světa se zplundrovanou přírodou a v podstatě totalitní diktaturou, jak už to tak bývá. Nadvládu zde drží náboženští fanatici a hrstka odvážných se připravuje na to, že se jim postaví a svrhne z jejich piedestalu. Pokud vám základní schéma příběhu zní povědomě, nenechte se zmást a odradit, protože opravdovou chuťovkou je to, jak je vše dovedně zpracováno, dobře vygradováno a perfektně promyšleno od začátku do konce.

Hlavními hrdiny nejsou žádní teenageři, ale skoro třicátníci, což je osvěžující změnou, oproti většině tematicky podobných knih, kde sotva odrostlé děti zvládají levou zadní naprosto nerealistické věci. Díky svému věku Sera a Lee už řeší trochu jiné problémy a v ději je tak prostor pro důležitější zápletky, než jsou pubertální výstřelky. Zaškatulkovat tuto knihu do jednoho žánru by bylo troufalé. Kromě propracovaného postapo fantasy světa nesmí chybět ani srdcervoucí romantická linka, které však díky absenci patetických scén a prvoplánově ubulených momentů budete fandit. Hrdinové jsou prostě sympaťáci, každý v nějakém ohledu, jsou dobře vycvičení a hlavně jsou to pořád jen lidi. Sera není žádná superžena, kterou nic nezastaví a Lee, ač je mu odmalička vymýván mozek, dokáže obdivuhodně kriticky přemýšlet.

Zuzana Strachotová mimo samotného příběhu věnovala velkou pozornost i důkladné propracovanosti a popisu světa a jeho fungování (jehož představení věnovala i kompletní webové stránky). První díl se tedy samozřejmě nese v duchu pronikání do speciální terminologie a základnímu představení geografie a zákonitostí. Jev Růžové bouře je originálním prvkem, který ještě příběhem zřejmě dokáže pěkně zacvičit i v budoucnu, protože ačkoli získáme základní představu, co zhruba umí, v rukávu spisovatelka jistě skrývá další překvapení, která se moudře http://www.devetdni.cz.

Devět dní je neuvěřitelně zdařilou prvotinou, jednou z těch knih, u kterých si musíte pohledem na obálku několikrát ověřit, že skutečně vzešla z českého pera. Kniha potěší milovníky detailně popsaných bojových scén, protože těch na stránkách opravdu není málo a jsou vymazlené do posledního úderu. Kromě toho autorka nechala svým postavám prostor se rozvinout a ideologicky se posunout, což v jistém smyslu přenáší fantasy příběh na reálnou úroveň.

Začátky kapitol jsou doplněny útržky jakýchsi deníkových záznamů nebo snad novinových sloupků, u kterých si ze začátku nemůžete být přesně jistí, kdo je má na svědomí a co zvěstují, nicméně v průběhu příběhu začnou dávat událostem další rozměr a rozplétají klubko záhad zase z trochu jiného konce.

Autorka čtenáře neochudila o dechberoucí romantiku, nervydrásající drama ani mučivě podrobné popisy masakrů a zranění. Na své si přijdou jak začátečníci v rámci žánru, tak ti, kdo stále v českých vodách nenacházejí dostatečně uspokojivý postapo nářez. Jak naznačuje celá kniha, ale zejména konec, máme se ještě na co těšit, protože Zuzana Strachotová zdaleka ještě nevyčerpala svůj potenciál. Na to bych vsadila kalhoty a půl království. Bez zaváhání.


90 %

Ráda bych touto cestou poděkovala autorce Zuzaně Strachotové a serveru palmknihy.cz za posyktnutí recenzního e-booku.
Knihu si můžete pořídit jednoduše na stránkách e-shopu palmknihy.cz nebo ereading.cz
Důkladně prostudovat svět Devíti dní můžete na webu www.devetdni.cz
Share:

4 komentáře:

 1. Mě se taky kniha hodně líbila. Musela jsem si knihu koupit i papírově, protože ta obálka je boží. A už jen počkat na další díl :-P

  OdpovědětVymazat
 2. Ty jo, já jsem o tom vůbec neslyšela a to, jak jsi to popsala a nadšení, o kterém vím, mi říká, že bych tomu měla věnovat pozornost :) Poté, co jsem si dala chvilku oddech od české tvorby ji momentálně zase hrozně ráda objevuju a nestačím se divit, co všechno zvládneme. Bohužel těch sérií je tolik a kdo si to má všechno pamatovat, tohle mě ale zajímá. Skvělá recenze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To rozhodně :) Druhý díl je snad na skoro na světě, tak se nemůžu dočkat. V tom našem českém rybníčku prostě jsou talentovaní autoři, jen je objevit :)

   Vymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři