29. 7. 2015

Soukromé hry - James Patterson & Mark T. Sullivan (Private #3)

Červenec, 2012, Londýn.  Dějiště LOH.
Nad olympijskými hrami se stahují první mračna, když je nenadále brutálně zavražděn sir Denton Marshall, jejich pořadatel, mecenáš a štědrý sponzor. Případ dostane na starosti Scotland Yard a agentura Private. Peter Knight a Elaine Pottersfieldová nejsou nadšení, že musí spolupracovat, ale oba jsou ve své práci výjimeční a jen jejich příměří může vést k úspěšnému dopadení vraha, jež má zřejmě něco proti modernímu pojetí olympijských her. Sir Denton totiž není jeho jedinou a poslední obětí, která je v úzkém spojení s touto slavnostní událostí.

Nápadité zápletky, návykový styl, krátké a akční kapitoly a logický a uvěřitelný vývoj vyšetřování, to jsou poznávací znaky Pattersonových detektivek. Však kdo jiný by si dovolil vzít na paškál pro mnohé lidi skoro posvátnou akci, jakou jsou olympijské hry a navíc tak krátce před jejich konáním? (kniha vyšla v českém jazyce u nakladatelství Alpress v červnu roku 2012, pozn. autorky recenze)

Peter Knight v soukromém životě řeší úplně jiné záležitosti, než jaké obvykle spisovatelé vyšetřovatelům přisuzují. Zůstal sám s ani ne tříletými dvojčaty, která nadevše miluje, ale jsou noční můrou pro všechny chůvy ve městě. Knight dostal od života pěkných pár facek, ale přesto neklesá na duchu a zůstává spravedlivý, skvěle mu to pálí a ve své práci je naprostou jedinčkou.

Druhou stranou mince a zároveň druhým vypravěčem je pak Kronos, Pán času, jak sám sebe nazývá jeden z nejnarušenějších vrahů, vzešlých z pera Jamese Pattersona. Svou práci bere jako poslání, službu společnosti a cestu k morální čistotě. Věří v původní koncept olympijských her a trestá korupci, sobectví a chamtivost, které ovládají hry moderní. To že jeho konání a myšlení sledujeme v přímém přenosu, jen umocňuje zlověstnost jeho činů a my můžeme jen bezmocně přihlížet vzniku zlovolných plánů a čekat, zda vyšetřovatelé zvládnou všemu přijít včas na kloub.

Krátké kapitoly jako obvykle zajišťují neskutečnou čtivost a nutí vás číst dál a dál, dokud se nedostanete na úplný konec. Slova plynou jako o závod a vy se nestačíte divit, co všechno dokáže tenhle Američan nacpat na tak krátký rozsah. Napínavé je to jako kšandy a navíc do sebe vše zapadá. Při zpětném pohledu tam daná vodítka opravdu jsou, není to jako v některých detektivkách, kdy si vyšetřovatelé najednou řešení vycucají z prstu, ačkoli neexistuje cesta, jak na něj mohli přijít.

Nebyl by to Patterson, kdyby si odpustil pár supermanovských a nepravděpodobných scén. Vzhledem k tomu, jak přesvědčivě všechno podává, mu to ale ráda odpustím. Lidské vztahy, které jsou sice až na druhé koleji, ale jednoznačně zde hrají roli, jsou v jeho podání naopak neskutečně realistické, dynamické a nestagnují. Jednoduše dokazuje, že ne vždy musí jít o lásku, aby byla kniha zajímavá.

Asi nic už nemůže zvrátit mou náklonnost ke knihám tohoto spisovatele. Neustále dokazuje, že má v hlavě neskutečně mnoho skvělých nápadů, které přivádí k životu jejich převedením na papír s grácií sobě vlastní. 
Kniha je vhodná nejen pro sportovní a olympijské nadšence. 

Stoprocentní porozumění a seznámení se skutečnými postavami sportovní branže není pro skvělý čtenářský zážitek vůbec nutné. Podobnost postav se skutečnými sportovci totiž sice pravděpodobně není čistě náhodná, ale ani není dokonalá. 
Stačí přijmout knihu jako každou jinou (ne za každou cenu hledat reálné sportovce v těch z Pattersonovy fantazie) a nechat se unášet promyšleným a nepředvídatelným příběhem, který se mohl a nemusel opravdu stát na stejném místě, jen jiným lidem. 
92%

Ráda bych touto cestou poděkovala internetovému knihkupectví knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního e-booku.

Vlastní e-knihu si můžete pořídit zde.
Share:

8 komentářů:

 1. Moc pěkná recenze, dneska jsem na jeho knížky koukala v knihkupectví, měly na něj nějakou akci, ale nabrala jsem si toho tolik, že už nezbylo místo :D Překvapilo mě, jak jsou to malé formáty a některé i paperbacky, to jsem nečekala, ale asi je to knížka od knížky :) Je pravda, že kdybys na něho nepěla takové ódy, asi bych si ho nevšimla, protože ty obálky jsou opravdu strašné, ale to je prostě to povrchní hodnocení, no :) Každopádně já doufám, že se do nějaké brzy pustím, detektivky dost můžu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Akce? Akce? :D Kde?!? :D Jojo, jsou docela malé a překvapivě tenké, na to jak jsou nabušené akcí :)
   Jsou naprosto strašné, však já jsem si jistá, že jsem je viděla už mnohem dřív, než jsem si nakonec přečetla první, ale prostě jsem je vytěsnila, protože ty obálky prostě nejsou hezké... :D
   Rozhodně musíš, abys konečně taky viděla jeho genialitu! :)

   Vymazat
  2. U nás v HK měli akce v Kanzelsbergeru :)

   Vymazat
 2. To meno mi je známe, ale knížku som asi ani jednu od neho nečítala :-)

  Dijoun&Klaudi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On je docela známý, ale velice opomíjený. Neprávem. Je to génius! :) Rozhodně si něco přečti :) Třeba zrovna tuhle :)

   Vymazat
 3. Už si od něj musím také něco přečíst! :) Po nějaké detektivce jsem nesáhla už pěkně dlouho. Takové "supermanovské" vlastnosti lidé často vyčítají třeba Harry Holeovi a mě nikdy nepřišlo, že by ty scény byly nějaké přehnaně nereálné :D Takže myslím, že by mi to všechno přišlo zcela v pořádku i tady. No určitě si píši na seznam, protože zrovna v tomhle žánru se moc dobře neorientuji.
  Skvělá recenze!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to teda musíš! Abys konečně věděla, o kom a o čem to pořád žvaním! :) Já tě s Holem už poslechla, tak jsi na řadě! :) Nebudeš litovat :) Doufám :) Teď jsem dočetla Netopýra, takže přesně vím co tím myslíš a s Pattersonovými postavami je na tom Harry fakt podobně :D
   Díky! :)

   Vymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři