4. 11. 2014

Červený vrch - Jamie McGuire

Pokročilá věda a technika zapříčinila, že zombie apokalypsa už není jen záležitostí filmového průmyslu. Děsivé zprávy v rádiu upozorňují na zvláštní druh nákazy, který mimo hrozných bolestí, obrovského úbytku váhy a nevyhnutelné smrti způsobí, že mrtví nenacházejí klid a vracejí se v podobě bezduchých zombie toužících jen po jedné věci. Po jídle. Jediné co může uspokojit jejich hlad je lidské maso. Scarlet, rentgenová laborantka, prvním náznakům toho, co má přijít později nevěnuje mnoho pozornosti. Má starosti, zda se její bývalý manžel o víkendu dobře postará o její dcery, které mají ve střídavé péči. Poté co Scarlet do ordinace dorazí tuze nemocná a pokousaná dívka, vypukne peklo.

Příběh je vyprávěn z pohledu tří hlavních postav - Scarlet, Nathana a Mirandy. Tito lidé se spolu nikdy dříve nesetkali. Každý má o někoho starost, každý má jiný způsob jak se zombíky zacházet. A také jak jim říkat. Autorka vymyslela pro tyto děsivé stvůry mnoho originálních pojmenování.
Kniha je akční už asi od třetí stránky a vy si říkáte, proč to takhle kruci není u všech knížek. Máte možnost se do příběhu ponořit téměř okamžitě a také si hned udělat názor, na jednotlivé postavy. Scarlet ukazuje, jak je důležité se nikdy nevzdat naděje, i když tím třeba někoho pěkně otravujete. Nathan je prototypem skvělého a obětavého otce a Miranda je silná žena, která je zvyklá být vždy tou statečnější a vyrovnanější.
S gradujícím dějem je krásně vidět, jak takové globální neštěstí paradoxně sbližuje. Jak málo stačí, aby člověk začal důvěřovat někomu naprosto cizímu, ale na druhou stranu jak moc může uškodit narůstající paranoia.
Děj se odehrává v létě, ale autorka přesto skvěle vystihla mrazivou atmosféru strachu, utrpení, nejistoty a bázně. Neštěstí které dostihlo celý svět se zdá bezútěšné a to hrdiny ani netrápí mrazy a další nešvary počasí. Velice obrazotvorné popisy mi stačily k představě, jak hrdinům asi bylo.
Jediné negativum knihy je, že obsahuje trochu moc náhod. Amerika se v podání Jamie McGuire zdá velká asi tak jako Praha a dodává příběhu na neuvěřitelnosti.
Ke konci knihy jako by autorka ztratila odvahu pokračovat, v tom, co začala a je to škoda. Nebýt posledních dvaceti stránek, asi bych knihu hodnotila ještě o hvězdičku lépe, ale takhle bohužel nemůžu.

Červený vrch byl mou první zkušeností se zombie tématikou a já jsem ráda, že jsem si pro tuto příležitost vybrala právě tuto knihu.
Děj je totiž dost dobrý, akční, napínavý, čtivý a zajímavý. Jasně, zombíci už jsou tisíckrát ohrané téma, ale autorka si s ním poradila dle mého názoru tak trochu po svém a moc se mi její pojetí líbilo. Pokud vás zombíci baví a hledáte pro začátek něco lehčího, pak vám důrazně doporučuji sáhnout po této knize.
"S hrůzou jsem sledovala, jak paní Sisneyová zaútočila na Drewa, skočila na něj, popadla ho za drahý oblek a přitom dokořán otvírala ústa. Drew ji odstrkoval, ale byla to statná žena a nakonec jí tělesná váha pomohla stlačit Drewovy paže dolů natolik, aby se mu mohla zakousnout do krku."
Share:

10 komentářů:

 1. Hezká recenze :) Také jsem ještě nic se zombie tématikou nečetla a jsem na to náramně zvědavá. Pořád se rozhoduji, zda se teď do této knihy pustit a nebo ne. Akorát moc nemám ráda ty knihy se spoustou náhod, až je ten děj šíleně neuvěřitelný, přesně jak píšeš. No, ještě to musím promyslet :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc :)
   Ale jestli máš ráda zombie filmy, tak aspoň víš do čeho jdeš :)
   Jako je tam spousta náhod, není to za tak rušivé, ale všimneš si toho :)
   Promysli to, ale kromě tohoto detailu kniha stojí za přečtení úplně bezvýhradně :)

   Vymazat
 2. Joj neuveriteľne sa teším na túto knižku. :)
  Pekná recenzia.

  OdpovědětVymazat
 3. Já zombie nemám moc ráda, ani v knížkách ani ve filmech, ale už delší dobu přemýšlím, že u této knihy udělám výjimku. Krásná recenze, dokážeš na knihu patřičně nalákat, což je super :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já jsem si myslela, že zombíkům tak moc taky nefandím, ale to se celkem se čtením této knihy změnilo :) Prostě mě bavila, jak byla napsaná :) Od autorky jsem nic jiného nečetla, takže to byla pro mě hned dvě "poprvé" :) A jsem ráda, že jsem jo četla :) Třeba by se líbila i tobě :)
   Díky moc :) Je to tak trochu účel, tak jsem ráda, že se mi daří :) :)

   Vymazat
 4. Budu se opakovat, ale také pro mě je zombie tématika něčím novým. Nad Červeným vrchem jsem uvažovala několikrát, ale nejspíš si ho jen půjčím v knihovně, pokud budu mít štěstí :)
  Pěkná recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opakování je matka moudrosti :D
   Na první zombie čtení je kniha vskutku ideální :)
   Děkuji moc :)

   Vymazat
 5. Mám pocit, že na tuhle knížku jsou jen dva názory - buď "sakra dobrá knížka" nebo "nejhorší knížka, kterou jsem kdy četl/a"... No, a kam se zařadím já, zatím nevím, protože se musím přiznat, že mě to vůbec neláká :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já byla zpočátku ke spojení autorky New Adult série a zombíků taky trochu skeptická, ale řekla jsem si...tak budiž, jdu do toho a udělala jsem dobře :) Ale jestli tě to neláká, tak asi nemá cenu se do toho nutit :) Na světě je jistě nejméně tak 200 000 knížek, na které máš chuť a které chceš přečíst nejlépe okamžitě, tak proč se zdržovat s něčím, co by tě nebavilo :) Ale zase by se to nakonec mohlo ukázat jako velké překvapení a jedna z nej knížek roku. Kdo ví :)

   Vymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři