4. 6. 2014

Vteřinu poté - William R. Forstchen

Vteřinu poté je katastrofická, či spíše postkatastrofická kniha. Odehrává se v USA, kde je konzumní způsob života snad ještě znatelnější než u nás. No však také, kdo by se obešel bez kabelovky, klimatizace, mobilu či počítače? Málokdo. Ale v této knize se obyvatelé Ameriky ztrátě tohoto pohodlí nevyhnou. Svět zasáhne EMP, neboli elektromagnetická bomba, která zcela vyřadí z provozu veškerá elektrická a elektronická zařízení. Nejprve si z toho nikdo nic nedělá, ale tento stav bezstarostnosti trvá velice krátce (sotva pár hodin). Postupně si všichni začnou uvědomovat, jak citelně ovlivňuje elektřina jejich život. 
Hlavní postavou je John Matherson a jeho rodina. Dcery Elizabeth a Jennifer a jeho tchýně Jenn. Z Johna Mathersona patriotismus přímo čiší. Je to ideál občana maloměsta. Bývalý voják, nyní vážený profesor a skvělý otec. Ameriku miluje skoro stejně jako své dcery. 
Netrvá dlouho a městečkem se začne šířit panika. Všichni si uvědomí, že nejde jen o obyčejný výpadek proudu, ale že tento nemilý stav se může značně protáhnout. Začnou schraňovat zásoby a někteří dokonce rabovat. John má hlavně starost o to, aby měl dost inzulinu pro svou dceru Jennifer, která má diabetes. Ale kde takový inzulin skladovat, když nemáte funkční ledničku? 
Co se také asi stane, pokud tisíce lidí najednou přestanou mít možnost se každý den vykoupat a pořádně najíst? Začnou se šířit choroby, hlad a agrese. John je jednou z hlavních postav města a tak nikoho nepřekvapí, že se ocitne v čele a stará se o nejrůznější záležitosti týkající se správy města v době výpadku. Jako by neměl i tak dost starostí se svou rodinou.
Vtřeinu poté bylo fajn. Pokud odhlédnete od neustálých vlastenecko-náboženských prupovídek typu "Bůh žehnej Americe!", které jsou snad na každé páté stránce, je celé vyprávění postaveno celkem čtivě. 
Přišlo mi až neuvěřitelné, jak rychle společnost sklouzla k šílenství a anarchii. Vážně šíleně rychle. A neuvěřitelně se situace vyostřila (zbraně). V Americe má vážně každý ve skříni několik pistolí a aspoň jednu brokovnici? 
Vteřinu poté není vůbec špatná knížka. Navíc se ústřední motiv zdá jako hrozba celkem reálná, což jen dodává knize na děsuplnosti. Sama nevím, jak dlouho bych dokázala vydržet bez proudu. Neuvědomujeme si to, ale elektřina nás provází skutečně na každém kroku. 
Knížku jsem si pořídila na veletrhu Svět knihy a nelituji. Doporučuji každému, kdo se stejně jako já neobejde bez elektrického proudu :)
Čtení to bylo příjemné. 
3 hvězdičky
Share:

2 komentáře:

 1. Mám obavu, že ty zbraně fakt mají :D

  Jinak pěkná recenze, s hodnocením souhlasím - taky mi ten patriotismus lezl na nervy. Ale jsem ráda, že se ti kniha i přes to líbila :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se taky trochu bojím, ale připadá mi to jako dost ujetý, abych pravdu řekla :D
   Děkuji pěkně :)
   Líbila, líbila :)

   Vymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři