28. 1. 2018

Sestup - Tim Johnston

Rodina Courtlandových vyráží na rodinnou dovolenou do Skalistých hor. Dcera Caitlin si před nástupem na vysokou školu, kde získala běžecké stipendium, potřebuje otestovat, co dokáže v náročnějším terénu než je běžecký ovál a plánuje trochu prohnat svého mladšího bratra Seana, který se sportu normálně nevěnuje. Pro celou rodinu to má být poslední stmelovací společný výlet, než se jejich životy změní odchodem staršího dítěte z domova. To však ještě netuší, jak moc definitivní ztráta dcery bude. Rodiče jednoho rána obdrží děsivý telefonát od místního šerifa, že je Sean v nemocnici, zraněný a sám. Caitlin zmizela beze stopy. Oba dospělí se vrhají do pátrání, mobilizují dobrovolníky, pročesávají hory a neztrácejí naději. Po čase se jejich pátrání proměňuje v touhu dozvědět se jakoukoli zprávu o Caitlinině stavu, protože nevědomost je to nejhorší, co si dovedou představit.

Cailtin je mezi běžci naprostou legendou. Všechny závody s přehledem vyhrává a ostatní dívky proti ní nemají nejmenší šanci. Dostala se na vysněnou školu a těší se, až svou kariéru posune zase o úroveň výš. Sean žil vždycky v jejím stínu. Mladší, lehce při těle, se zálibou v tyčinkách Snickers a povalování se. Na tu poslední výpravu se však vydávají společně. Výběh brzy ráno, ještě před svítáním, Caitlin po svých a Sean na kole. Zatímco Sean si z výletu do zrádných hor odnáší navždy zmrzačenou nohu a jen mlhavou vzpomínku na poslední momenty před jeho nehodou, po Caitlin jako by se země slehla. To pochopitelně pěkně zamává s rodinnými vztahy.

Kniha Sestup, s podtitulem „Když vám unesou dceru, není to žádný thriller“, se v podstatě ničím nevymyká klasickému psychologickému dramatu, zabývajícímu se rodinnou dynamikou na pozadí tragédie, kterou je třeba prošetřit. Je to příběh o nepolevující víře v dobrý konec a o něčem mezi nebem a zemí. O emocionálním propojení mezi nejbližšími, kdy zkrátka chcete věřit a vnitřně víte, že tam někde váš milovaný stále žije a existuje. V podání Tim Johnstona je zlo ve člověku relativní a síla ducha a důvěra v sebe sama jsou rysy lidské povahy, na kterých skutečně záleží.

Sestup je knihou o rodině a o tom, že některé vztahy zkrátka ztrátu dítěte vydržet nemohou. Je dost těžké žít s vlastní bolestí, ale ještě těžší je vypořádat se s bolestí někoho koho milujeme. Díky tomu ho začínáme nenávidět, často proto, že trpí jiným způsobem, vnitřně, méně viditelně, méně hystericky, nebo naopak teatrálně. Že se utápí ve vlastním zoufalství, místo aby jednal. Že se straní těch, kdo zůstali a dává přednost předem prohrané bitvě, honí se za duchy minulosti. Že hledá útěchu jinde, než u svých nejbližších.

V Sestupu dostávají prostor nejrůznější vypravěči. Čtenář tak na příběh nahlíží hned z několika úhlů pohledu, čte myšlenky mnoha aktérů dotčených tragédií, pomalu rozplétá zamotané nitky vzpomínek na ten osudný den a získává slepovaný obrázek o podivné shodě nešťastných náhod a osudných rozhodnutí. Čtenář dostane možnost prožít i Caitlininu linku a genialita zpracování knihy spočívá i v tom, že není jasné, zda všechny dějové linie probíhají paralelně či ne. Nevíme tak, zda se Courtlandovi mají šanci dočkat uzavření děsivé životní etapy a zda to uzavření bude podle jejich zbožných přání.

Sestup je klasickým thrillerem, při jehož čtení se nebudete nudit. Máte-li rádi rozebírání složitosti rodinných vazeb a vlivů nejrůznějších událostí na jejich pevnost, je pro vás Sestup to pravé. Tim Johnston navíc nešetří ani brutálně detailními popisy přetékajícími krví a nebojí se na scénu uvést ani parádně vyšinutého psychopata. Zkrátka do své knihy umístil všechny indicie skvělého thrilleru a dokázal je propojit ve smysluplný příběh plný realistických lidských problémů a patálií nejrůznějšího charakteru. Sestup se zavděčí všem, komu slovo thriller není cizí, potěší však i úplné začátečníky. Jestliže máte chuť na slušnou porci napětí, není nic jednoduššího, než se do Sestupu pustit co nejdřív.

70 %

Za poskytnutí e-knihy k recebzi bych ráda poděkovala nakladatelství Mystery Press a serveru Palmknihy.cz.
Knihu seženete jednoduše zde a její elektronickou podobu tady.
Share:

8 komentářů:

 1. Pěkná recenze, kniha zajímavě a je vidět, že se jedná o emocionálně velmi silnou knihu. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Jméno Caitlin mě strašně fascinuje. :D

  (Ne že bych si snad vybírala knížky podle jmen hrdinů. :D)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc pěkná recenze :) Zrovna včera jsem na Sestup koukala a podle anotace mě docela zaujala :) A teď ještě k tomu čtu pozitivní recenzi :) No to vypadá, že si musím knihu pořídit :)

  OdpovědětVymazat
 4. I když by asi nemělo, tak mě tahle knížka nějak nechává chladnou. Ani nevím proč, možná mi nějak vůbec nesedí obálka (zase povrchnost), třeba je to škoda, ale asi si tohle na seznam spíš nepřipíšu, i když pro ni recenze vyznívá velmi dobře. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se naopak jednoduchost a jakási jinakost obálky hodně líbí :) Mystery Press je super, mají senzační vkus na thrillery :) Když ne tuhle, tak určitě zkus Nejskrytější přání :)

   Vymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři