28. 3. 2017

Volání netvora - Patrick Ness

Conorova maminka je těžce nemocná a komplikovaná léčba jí jen ubírá síly, které ještě v jejím skomírajícím těle zbývají. Od té doby, co to s jejím zdravím začalo jít z kopce, trápí Conora zlé sny. Nyní se však k jeho hlavní noční můře přidal ještě přízrak z dávných časů. Netvor, který na sebe bere podobu starobylého tisu a nehodlá Conora jen děsit. Má v plánu mu vyprávět příběhy. Jenže jak už to tak bývá, chce také něco na oplátku. Chce pravdu. Chce znát rozuzlení Conorova vlastního příběhu.

Třináctiletý Conor to v životě nemá lehké, rodiče se mu rozvedli, tatínek se odstěhoval do Ameriky, kde založil úplně novou rodinu, maminka je těžce nemocná a babička je diktátorka, která mu zřídkakdy řekne jménem, nikdy nevaří, nemá doma útulno a obecně vůbec není jako ostatní babičky. Ve škole se mu posmívají, nejlepší kamarádka ho zradila a jemu nezbývá než být neviditelný.

Autor, novinář a scénárista Patrick Ness známý především svou sérií Chaos, se s grácií sobě vlastní zhostil dokončení knihy Volání netvora, jejíž psaní započala předčasně zesnulá Siobhan Dowdová. Ač se zpočátku ostýchal přijmout její myšlenky za své, snad s obavami z reakce fanoušků, nakonec z jejich spolupráce vznikl krásný příběh ze života, odehrávající se ve světě fantazie i každodenních starostí.

Volání netvora není pohádka v pravém slova smyslu. Není to pohádka pro dospělé, ale ani příběh pro děti. Je to kniha, ve které si každý najde to svoje. Je to fantaskní kouzelná záležitost, kterou ocení hlavně ti, kteří se v životě nejvíc bojí ztráty svých blízkých. Je plná zázraků, bolesti i nádherných ilustrací a ponurá atmosféra z ní přímo čiší. Přesto, že pojednává o složitém tématu, je psána s nebetyčnou lehkostí a jednoduchým, ale upřímným způsobem vyjadřuje smutek, který se najde hluboko v každém z nás. Ač obsahuje nadpřirozené prvky, je opravdová a dojímavá. Apeluje na city, svědomí i smysl pro detail.

Přes všechny klady, nesmírně smutný osud, opravdovou dávku bolesti i nepředstíraných emocí je možné, že vás kniha nechá chladné jako kámen. Koneckonců je to svazek poměrně útlý, kapitoly krátké, písmena velká a ilustrace rozsáhlé (což všechno patří k věci, vzhledem k formátu a cílovce, resp. celkovému ladění knihy), ale přece jen vám postavy tolik nepřirostou k srdci a s jejich těžkou situací, se ani ztotožňovat nechcete.

Volání netvora je přesně ten typ knihy, který je třeba číst ve správný okamžik, ve správném rozpoložení, věku i životní situaci. Pak bude mít ničivý, nebo naopak terapeutický dopad. Tato kniha může být čímkoli, čím si budete přát, aby byla. Má totiž v jistém smyslu kouzelnou moc. Pokud však na kouzla a příšery nevěříte, možná vás její magie mine, a to by byla obrovská škoda. Zkuste se zase jednou stát malým chlapcem či holčičkou a představte si, jaké to bylo nebylo, tenkrát, když...

70 %

Za poskytnutí recenzního výtisku bych tímto ráda poděkovala nakladatelství Slovart.
Vlastní výtisk si můžete objednat zde.
Share:

3 komentáře:

 1. Moc hezká recenze, na mě dost zapůsobila a pustím se do knížky co nejdříve :) To, co popisuješ, se mě v příbězích a i v reálném životě dost dotýká, tak snad mi nebude vadit, že je to vše na tak malém rozsahu a prožiju to naplno :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Vím, že jsi Netvora už přečetla, takže komentuji pozdě :) Každopádně patřím k těm, kdo jsou ke knize spíš rezervovanější, fakt jsem asi z kamene, ale tolik se mě to nedotklo, navíc mám pár takových problémů s některými detaily, ale jsem ráda, že tobě se líbila :)

   Vymazat
 2. Já jsem se trochu bála, že to na mě délkou knížky taky moc nezapůsobí, ale nakonec jsem se vážně nechala unášet tím příběhem. A vlastně když jsem knížku vzala do ruky podruhé, tak jsem babičku hned viděla, jak jsi říkala, přišla totiž scéna v jejím obýváku a bylo to pro mě opravdu silný. A pak už se to nezměnilo až do konce.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři