5. 9. 2014

Terapie láskou - Matthew Quick

Upřímně nevím, jak vyjádřit svoje pocity z této knížky a to ani počtem hvězdiček, ani slovy. 

Pat Peoples se vrací z psychiatrické léčebny zpět domů. Snaží se být lepším člověkem než byl a také silnějším nejen psychicky, ale i fyzicky. Věří, že jeho odluka od manželky Nikki brzy skončí a on jí bude lepším manželem. Věří ve stříbrné lemování a šťastné konce. Po čase mu však spousta věcí přestane dávat smysl. Kolik času vlastně strávil v léčebně a proč tam skončil? 

Začala jsem knížku číst s velkou chutí, protože jsem ji z neznámého důvodu odkládala už asi rok a půl. Autorův styl mě hodně pohltil, takže mi nedělalo problém přečíst polovinu knihy na jedno poležení. Už od začátku je vám jasné, že něco nehraje a doufáte, že se brzy dozvíte co. Pat je trochu jiný, možná na svůj věk trochu naivní, ale to se dá přičítat jeho křehkému psychickému zdraví. Hodně cvičí a jeho vášní je americký fotbal, který je velkou součástí knihy a pronásleduje vás doslova v každé kapitole. Do jeho života se připlete záhadná Tiffany, která pronásleduje pro změnu zase Pata a to na každém kroku. 

Co se zhruba odehrává Patovi v hlavě a to co se čtenáři dozví až na posledních pár stránkách jsem odhadla víceméně sama skoro na začátku. Možná proto, že jsem četla něco s podobnou tématikou nebo nevím. To mi ale nebránilo, abych se stejným nadšením četla dál. Bavilo mě to. Ačkoli nejsem fanoušek žádného sportovního týmu a už vůbec nejsem fanoušek fanoušků sportovních týmů, tak mi všudypřítomné skandování a řeči o fotbale v nejmenším nevadily. Byly takovou metaforou pro mnoho věcí, co se v knize dělo. Nastínily vztah mezi postavami, zejména Patem a jeho otcem.
Trochu víc ujetá Tiffany mi byla moc sympatická hlavně svojí upřímností, bezprostředností, odvahou a ochotou pomoci.
Maminka Pata, která se na syna velice upnula byla maminkou jak se patří. Starostlivá a obětavá.
S postavou Dannyho se sice zpočátku nepotkáme, ale jako bychom ho znali, prostřednictvím Pata. Milý chlapík.
Varování: Pat během vyprávění prozradí děj několika velkých děl (aspoň myslím, nečetla jsem je, nebo si je už nepamatuji :D) - Velký Gatsby a další...ale většina je z povinné četby, takže jsou to stejně notoricky známá díla.

Kniha má dle mého trochu nešťastně přeložený název. Terapie láskou vůbec nevystihuje její děj, nebo alespoň mně to tak nepřišlo. Překlad některých dalších věcí mě také dost zarážel například "tlak vleže", přemýšlela jsem, co by to mělo být a došla jsem k názoru, že pravděpodobně bench press, což se v češtině normálně používá.
Knihu hodnotím kladně, četla se mi dobře, postavy byly vykreslené dobře, ale možná bych od rozuzlení Patova zločinu čekala trochu více. 
Tři a třičtvrtě hvězdičky by měly být akorát.
Share:

6 komentářů:

 1. Jak jsem říkala, viděla jsem pouze film, ale byla jsem z něj nadšená. I v něm byla Tiffany super ujetá :D A Jennifer Lawrence ji podle mě zahrála naprosto skvěle. Určitě to musí být zajímavé dílo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě jsem si ho stáhla, tak si ho možná pustím (kousek, jsem unavená :D). Snad se mi bude taky líbit! :) Jennifer hrát umí, takže myslím, že ta nezklame :)

   Vymazat
 2. Kolem knihy porad chodim v knihkupectvi a zamilovala jsem se do jeji filmove obalky, takze si ji asi jednou koupim :) uvidim, jestli na ni budu reagovat jako ty :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta obálka je krásná, to máš pravdu :) Těším se na tvou recenzi :)

   Vymazat
 3. Neviděla jsem ani film, ani jsem nečetla, ale rozhodně to vypadá hrozně super :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to doporučuji napravit! :) Včera jsem rozkoukala film a dost se od knihy liší, ale je taky dobrý :)

   Vymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři