31. 7. 2014

(Ne)obyčejný kluk - R. J. Palacio

August je obyčejný kluk. Alespoň se tak cítí. Okolí ho však vnímá jinak. Příroda se na jeho genetickém kódu opravdu vyřádila a Auggie se narodil se zvláštní nemocí, která má za následek, že jeho obličej vypadá neobvykle a možná i trochu děsivě. Rozštěp horního patra je nejmenším problémem. Nikdy nechodil do školy. Jeho milující rodina ho chrání před okolním světem, který se na Auggieho vesměs dívá skrz prsty, kvůli jeho neobvyklému vzezření. Ale teď je mu deset a pro Augusta je čas začít chodit do páté třídy. Jak ho přijmou spolužáci? Všichni víme, že děti umějí být kruté a to ani nemusíte mít deformovaný obličej. Auggie pozná hořkost urážek i sladkou sílu přátelství. Dočkáme se i vyprávění z pohledu dalších dětí. Auggieho sestry Olivie neboli Vii, jeho kamaráda Jacka a kamarádky Summer, Oliviiny kamarádky Mirandy a dalších dětí, které v Auggieho životě sehrály roli.
Konec byl typicky americky patetický, ale v případě této knihy to nemohlo nijak ovlivnit moje hodnocení a celkový pocit z knihy. Citlivě podaný příběh chlapce vyloučeného ze společnosti jen kvůli jeho vzhledu vás pohladí po duši, zahřeje i rozesmutní, ale každopádně si ho oblíbíte. Auggie si mě získal svou bezprostředností, silou ducha a tím co zdědil po svém otci. Schopností rozesmát. Celá Augustova rodina byla perfektní a semnknutá. 
Líbila se mi část, kterou vyprávěla Via. Dokázala jsem ji stoprocentně pochopit a musela jsem ji obdivovat, jak je silná a jak se s tím vším a i se svou situací vyrovnává. 
Summer je andílek.

(Ne)obyčejný chlapec si zcela jistě ode mě vysloužil pět hvězdiček. Jen víc takhle dobrých knih, příběhů i postav. Přečetla jsem knihu během jednoho dne a to také o něčem svědčí. Doporučuji knihu všem od 9-99 let, protože Auggie vám prostě přiroste k srdci a vyčaruje úsměv na tváři.  
Share:

6 komentářů:

 1. Achjo, kdy já se k němu chudáčkovi dostanu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No přece co nejdřív! I já jsem otálela příliš dlouho! :)

   Vymazat
 2. Tvůj blog byl přidán do nové tabulky obsahující knižní blogy a weby. Pokud máš nějaké otázky či reklamaci, tak se ozvy. Jakékoli změny prosím hlas.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za tvůj příspěvek! Z každé zpětné vazby mám velkou radost a na veškeré komentáře odpovídám :)

Právě čtu

Právě čtu

Opozdilec
tagged: currently-reading

goodreads.com

Followers

Hledání

Instagram

Spolupracuji s

CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online

O autorce

Moje fotka
Obyčejná šestadvacetiletá holka z Prahy, nadšená uživatelka instagramu, zbrklá, ale organizovaná, nekonečně zamilovaná do Odeonek. Hlavní čtenářské zaměření - krimi a thrillery. Poznámka k obsahu blogu: Použité obrázky obálek knih pocházejí ze serveru goodreads.com, cbdb.cz nebo databazeknih.cz a pokud u fotek není uveden zdroj, pak jsou mou vlastní tvorbou. Úryvky z knih jsou v recenzích vždy označené kurzívou, jsou přímou citací knih a nevyhrazuji si na ně žádná práva. Ta podle zákona náleží autorům knih. Pokud byste mě rádi kontaktovali v jakékoli záležitosti, napište mi na e-mail: MelindaMyaddictions@gmail.com

Populární články

Čtenářský klub - kniha měsíce

Knihy měsíce

Pusťte se do společného čtení knihy měsíce a prodiskutujte ji s námi na fóru!


Kniha měsíce

Blogové narozeniny

Místo pro vaše připomínky

Název

E-mail *

Vzkaz *

Seznam knižních blogerů

Knižní blogeři